win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 6 από σύνολο 6

Υβριδική Εμφάνιση

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους asak
    Εγγραφή
    16.04.2014
    Αναρτ.
    558
    Εύσημα

    έδωσε
    58
    έλαβε
    43
    Αρχεία

    Λήψεις
    35
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καλημέρα Ισμήνη,

    Κατά την ερμηνεία μου, τα φυσικά πρωτογενή υλικά αφορούν και φ.ο. και τοίχους πλήρωσης για το λόγο ότι θα ήταν άστοχο από πλευράς νομοθέτη να προσδιορίσει μόνο τα υλικά για τοίχους και όχι για τον φ.ο. Συντακτικά ίσως να είναι σωστή και η αντίθετη άποψη.

    Τα a. και b. που παραθέτεις είναι μια ερμηνεία που δίνεις κατά τη δική σου γνώμη. Άποψή μου είναι ότι δεν γίνεται διαχωρισμός σε κτίρια προ και μετά του 3044/02. Η διάκριση κατά τη γνώμη μου γίνεται όσο αφορά σε νέα κτίρια που η έκδοση αδειών γίνεται μετά τις 27/8/02. Και για να γίνω πιο σαφής θεωρώ νέο κτίριο εκτός του προφανές και κάθε παλαιού που μετατρέπεται (ενισχύεται, μετασκευάζεται,προστίθεται κλπ) και προσαρμόζεται στους ισχύοντες πολεοδομικούς κανονισμούς. Οι άδειες έτσι κι αλλιώς εκδίδονται όλες μετά από αυτή την ημερομηνία. Συνεπώς για νέα εκδιδόμενη άδεια που δεν προσαρμόζουν το κτίριο στους νέους κανονισμούς τότε προσμετρούνται οι περιμετρικοί λιθόκτιστοι τοίχοι. Έτσι ίσως να πρέπει να αναθεωρήσω την απάντησή μου στο πρώτο ερώτημα του dgpna. Σωστότερη απάντηση θα ήταν εξαρτάται από το είδος της εκδιδόμενης αδείας προκειμένου να δούμε αν προσμετρούνται οι πέτρινοι τοίχοι στο Σ.Δ.

    Όπως ανέφερα και παραπάνω ο Σ.Δ. είναι διαφορετική έννοια από την συνολική πραγματική επιφάνεια ενός κτιρίου η οποία θα είναι αυτή που θα εισάγουμε στις υπηρεσίες προκειμένου να προσδιοριστούν αντικειμενικές αξίες, ΕΝΦΙΑ, δημοτικά τέλη κλπ. Όπως άλλωστε κάναμε/κάνουμε όταν θέλαμε/θέλουμε να συντάξουμε π/υ για να υπολογίσουμε ελάχιστες/νόμιμες αμοιβές.
    Δε νομίζω να υπάρχει κάποιο έγγραφο που να το αναφέρει, όπως βέβαια δεν υπάρχει κάποιο άλλο για το αντίθετο.

  2. Ευχαριστούν οι:


Παρόμοια θέματα

  1. N.4178/13: Τακτοποιήσεις και συντελεστής δόμησης
    Από το μέλος Γιάννης.Χ. στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 05.12.2016, 10:43
  2. ΝΟΚ: Εφαρμογή ΝΟΚ σε υφιστάμενη οικοδομή
    Από το μέλος amal41 στη θεματική κατηγορία ΓΟΚ - ΝΟΚ - Κτιριοδομικός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία Ανάρτηση: 22.07.2013, 16:06
  3. Προσθήκη καθ' ύψος σε υφιστάμενη οικοδομή όπου δεν υπάρχουν αναμονές
    Από το μέλος Manolis_13 στη θεματική κατηγορία Σκυρόδεμα - ΚΑΝΕΠΕ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 13.06.2012, 11:10
  4. N.4014/11: Συντελεστής υπέρβασης δόμησης
    Από το μέλος sundance στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 28.11.2011, 10:07
  5. Διαγράμματα αλληλεπίδρασης P-M2-M3 για υφιστάμενη κατασκευή του 1970
    Από το μέλος dimmous στη θεματική κατηγορία Στατικά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 30.05.2011, 23:59

Ετικέτες Θέματος

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •